DRUKUJ
2017-01-27

System kontroli wewnętrznej

W PPL zorganizowany jest i funkcjonuje system kontroli wewnętrznej, służący zapewnieniu prawidłowego i efektywnego funkcjonowania spółki i realizacji jej zadań.

Kontrola wewnętrzna polega na sprawdzaniu i ocenianiu działania PPL, jego organów, jednostek i komórek organizacyjnych oraz pracowników z punktu widzenia zgodności z prawem,efektywności, rzetelności finansowej oraz z zarządzeniami i poleceniami prezesa lub uchwałami Zarządu.

 

Na system kontroli wewnętrznej PPL składa się:

 

1. kontrola funkcjonalna

2. kontrola sprawowana przez Radę Nadzorczą

3. kontrola instytucjonalna

4. kontrola finansowa, sprawowana przez głównego księgowego

5. kontrola legalności, sprawowana przez biuro prawne spółki

 

Kontrola funkcjonalna należy do obowiązków każdego kierownika komórki organizacyjnej i każdego przełożonego i obejmuje działanie poszczególnych komórek organizacyjnych oraz wszystkich pracowników.

Kontrola funkcjonalna realizowana jest na bieżąco i odnosi się do wszystkich zadań i obowiązków służbowych podmiotów kontrolowanych, a w szczególności do realizowania ustaleń zawartych w planach PPL, wykonywania czynności i obowiązków wynikających z zakresów właściwości oraz poleceń służbowych.

Kontrolę funkcjonalną w stosunku do całości PPL i bezpośrednio wobec dyrektorów biur i osób kierujących podstawowymi komórkami organizacyjnymi spółki sprawuje Zarząd PPL.

 

Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością PPL we wszystkich dziedzinach. W celu wykonania swoich obowiązków Rada Nadzorcza może badać wszystkie dokumenty PPL, żadać od Zarządu PPL oraz pracowników sprawozdań i wyjaśnień oraz dokonywać rewizji stanu majątku PPL.

 

Kontrolę instytucjonalną sprawuje wyodrębniona w strukturze zarządu komórka organizacyjna, podporządkowana bezpośrednio  Zarządowi PPL.

Kontrola instytucjonalna obejmuje swym przedmiotem wszystkie dziedziny działalności Spółki oraz Grupy Kapitałowej PPL i może być przeprowadzona w każdej jednostce i komórce organizacyjnej PPL oraz Grupy Kapitałowej PPL.

Organizacja komórki /zespołu/ organizacyjnej powołanej do sprawowania kontroli wewnętrznej oraz szczegółowy zakres jej działania określa regulamin wprowadzony zarządzeniem prezesa PPL

 

Komórka kontroli wewnętrznej przeprowadza kontrolę na polecenie Zarządu PPL, Rady Nadzorczej PPL, bądź z inicjatywy własnej, według ustalonego planu kontroli zaakceptowanego przez Prezesa/Zarząd i Radę Nadzorczą.

 

Główny księgowy wykonuje w zakresie swojej właściwości kontrolę finansową spółki, w szczególności zgodnie z wymaganiami przepisów dotyczących rachunkowości i przepisów podatkowych.

 

Główny księgowy stwierdza swoim podpisem na danym dokumencie fakt dokonania kontroli. Prawne skutki złożenia podpisu lub odmowy złożenia podpisu określają odrębne przepisy dotyczące głównych księgowych spółki

 

Biuro prawne PPL czuwa nad przestrzeganiem w działalności spółki przepisów prawa i sprawuje kontrolę zgodności przygotowywanych dokumentów oraz aktów wewnętrznej legislacji z obowiązującymi przepisami prawa.